Adobe İllüstratör 2022 ile gelen yeni özellikler

Loading

Adobe Illustrator; dünya çapında, baskı, web, etkileşimli içerik, video ve mobil cihazlar gibi tüm ortamlar için dijital grafikler, illüstrasyonlar ve tipografi oluşturmak isteyen her türlü tasarımcı tarafından kullanılan sektör standardı haline gelmiş bir vektör grafiği yazılımıdır.

2005 yılına kadar en güçlü rakibi ülkemizde de tasarımcılar tarafından yoğun kullanılan Macromedia firmasınca geliştirilmiş olan Freehand ti. Macromedya firmasını satın alan Adobe Firması Freehand’i sonlandırarak özelliklerini Adobe programları bünyesine katmıştır. Ülkemizde rakip olarak Kanada  Corel Firmasına ait Corel Draw programıdır. Çoğu Matbaa ve Reklam, Tabela Vs. Sektörlerindeki küçük ve orta ölçekli firma Freehand sonrası boşluğu Corel Draw ile doldurmuştur.

Illustrator, Photoshop ve InDesign, After Effect, ve diğer Creative Cloud a dâhil tüm Adobe programları ile mükemmel uyumla çalıştığı için, Artık profesyonel grafikerler için Adobe Illustrator, bir ihtiyaç değil zorunlu araçlardan biri haline gelmiştir.

Özellikle Web ve Dijital Medyada kullanılan tasarımları da yapanlar için uyum içerisinde çalışıldığı için daha öndedir.

Bu yazıda da özellikle yenilenen 3D menüsüne ağırlık vermek istedim.

2022 yılı güncellemesi ile hali hazırda var olan, ama günümüzün gerisinde kalmış olan 3 Boyutlu tasarım özelliklerini en üst seviyeye (Kendi Sınıfında)  çıkarmış durumda.

Nesneye Derinlik, boyut, katman vs özellikler katarak tasarımlarınız için çok daha özgün çalışmalar yapma imkânı veriyor

Kısa süre önce sürüm güncelleme yapan bir kullanıcı gözünden özetler isek;

3D araçları

Plane: Öncesi sürümlerden de aşina olduğumuz istediğiniz düzlemlerde nesneyi yerleştirmeye yarayan klasik aracımız açıkçası bu araca hız ve istikrar dışında pek yeni bir özellik katılmamış.

Extude: Yine önceki sürümlerde de olan ancak bu sürümünde Bevel özelliği ile öne çıkmakta

Bu özellikle nesnelere kabartma baskı ya da işleme benzeri çok açılı dokular eklenebilmesi, ve yoğunluk ayarları çok ince düşünülmüş (3 boyutlu tasarım programları gibi) özellikler tipografi sevenlerin çok seveceği özellikler bulacağını düşünüyorum.

Revolve: Eski sürümlerde de olan ancak işlevsellikten dolayı kullanıcıların aktif olarak pek tercih etmediği bu özellik şu anda pratik ve gelişmiş halde nesneyi tek boyutlu çizdikten Sonra istenen açılarda derinlikler verilerek çok gelişmiş 3d çizimler yapabilirsiniz.

İnflate: Bu özellik ise; Bilgisayar Maceramda ilk başladığım Adobe programı olan Photoshopta olan Eğim& Kabart Özelliği gibi gelse de, çok daha doku özelliği katılmış, ışık konusunda gayet gelişmiş halde,

       

Çiziminizi yaptıktan sonra çıktı(ya da kayıt) almadan önce 3D menüsünde Sağ üs köşede çıktı için Render ayarları menüsü var oradan kalite çıktı için dosya çeşidi (Vektörel & Piksel)seçimi gibi ayarları yapmayı unutmamak gerekiyor.

Kısa kullanımımda fark ettiğim özellikler bu kadar, ama belirtmeliyim ki bu özelikleri kullanırken gerçekten başlangıç seviyesi bir pc ile çalışırken sıkıntı yaşayabilirsiniz, 16 gb ve üzeri RAM’ınız var ise daha akıcı ve istikrarlı çalışırsınız.

Yeni güncellemeleri inceledikçe yazıda güncellemeler olacaktır.